Title

1889 October 29: Voucher, of compensation to witnesses; Columbus Phipps, Robert Paris, John Carey, Stephen Carey, Robert Sanders, Lewis Sanders, Mary E. Lawson, David B. Sparks, John W. Morton, Charles M. Cooke, Tony Miller, Patrick Fryman, Thomas C. Humphrey, Alfred H. Boles, John W. Yoes, Columbus C. Ayers, Sparrow Sulcer, John T. Quinby, Edward Sloan, David Bucket, Ned Babb, Pete C. Suagee, John Snell, George Sutton, John Lee, Jasper Holloway, Toney Mouse, Nichols Clay, Lafayette Garland, James Butter, George Cunnigan, Isaac Mode, John Holloway, Samuel Melton, George W. Watson, Robert Q. Grant, Calvin Lee, Fred Payne, Charles M. Vaughn, John Slater, Sterling P. McLaughlin, Elizabeth Brashears, William Clardy, Matthew Perrin, Joseph N. Pepper, Philip Cyrus, Charles H. Miller, Mack Giles, Gabe James, William Love, Alexander Franklin, Robert Johnson, Ellis Underwood, Sam Blue, Emanuel Williams, Thomas McColgan, Walter Vannoy, Bynum Colbert, Milton Dailey, William Clark, James Adkins, William Looning, William Robinson, Abe Barnhill, Orville B. Thompson, Charles Burns, Mose Catcher, James Still, Frank Perry, Hardy Perry, James H. Mershon, James C. Chaney, Noah McGill, Ben Dillard, Alexander Miller, Albert Kemp, Robert F. Hinson, John Brown, John Compton, Thomas Barnes, Emmett Flynn, Henry E. Temple, William J. Temple, Wesley Hathcock, Alford W. Gatlin, Thomas G. Harris, William Ladd, Marion Davis, George Black, William Black, Sarah Mode, Isaac Mode, Repsey B. Cox, James Porter, George O. Hancock, George O. Hancock, Job Smith, Martha E. Smith, Sauce Childers, Franz Respberry, Scott Gentry, Henry Childers, Andrew Chisholm, Annie Cox, John Hagee, Lasley Love, Wallace McNae, David Barnwell, David v. Rusk, Thomas Perryman, William Querry, William King, Mary King, James A. Turnwell, William McKin, Lawrence Miller, Bruce Miller, Henry Valkerding, Thomas Clark, Sam Childers, Eli D. Gray, John Salmon, Albert Gaskill, George Graper, George Tolleson, William McKenzie, Mack Campbell, Henry Cook, George Burton, James T. Devany, William Hamilton, John W. Breedlove, Sam Scott, William Cole, Edmon Harry, Monday Cat, Sallie Hamilton, John H. Brown, Rube Rummells, Benjamin Simmons, Oscar F. Adair, Frank Roark, Nathaniel Watkins, Asa Hargraves, Ed Mason, Mart S. Beaty, Mary E. Brown, Mary S. Beaty, Samuel C. Brown, Preston Marion, Frank J. Bryant, Benjamin Richmond, Thomas Stover, Jesse Brown, George H. Ray, James Hardie, Laura Landers, John Landers, Dee Rummelle, witnesses; for compensation to Petit jurors; John Wickersham, Reuben Whitmore, William Vogel, Rolin Crawford, Robert B. Boyd, James A. Peters, William J. Seamans, George W. Kersey, Alexander Parker, Harvey Nifong, Elbert A. Ellis, Wilson Broyles, Morton W. Peach, James R. Blount, James P. Watson, Wiley W. Earley, Starling M. Smith, James M. Dorse, Ben Williams, Bernard Uptmore, Martin Bridges, Wilson McKinney, Alfred Casey, Richard W. Hodnett, William J. Proctor, Leonidas S. Appleby, Robert Whiting, Algernon S. Cabell, Owens Miller, Alfred Lax, David Jacobs, Alonzo Benton, Charles Burns, Hance Owens, Isaac Quinn, Henry St. Clair, Charles Speaker, John P. Stewart, William T. Rye, William J. Weaver, Lewis N. Faucher, James P. Mack, David H. Creekman, Seth Spangler, Robert A. Griffin, John W. Moore, Henry C. Martin, Jefferson Rowell, Richard Turner, Matthias Ault, Alvah G. West, John Swain, Pleasant Seals, George Bill, Benjamin A. Sanders, Hezekiah McKeedy, Benjamin Frazier, Isaac Quinn, Charles Burns, W.J. Weaver, James R. Blunt, Starling M. Smith, petit jurors

Creator

Date Original

1889 August 05-October 29

Physical Description

Document

Geographical Area

Gibson Station, Creek Nation; Fort Gibson, Cherokee Nation; Wagoner, Creek Nation; Wesley, Madison County (Ark.); Fort Smith, Sebastian County (Ark.); Southwest City, McDonald County (Mo.); Grove, Cherokee Nation; Carey’s Ferry, Cherokee Nation; Charleston, Franklin County (Ark.); Maysville Benton County (Ark.); Olympus, Sharp County (Ark.); Echo, Logan County (Ark.); Vian, Cherokee Nation; Sallisaw, Cherokee Nation; McAlester, Choctaw Nation; Harrville, Wright County (Mo.); Camp Creek, Cherokee Nation; Sasakwa, Seminole Nation; Black Springs, Montgomery County (Ark.); Wewoka, Seminole Nation; Redfork, Creek Nation; Paola, Choctaw Nation; Johnsonville, Chickasaw Nation; Purcell, Chickasaw Nation; Tishomingo, Chickasaw Nation; Cache, Choctaw Nation; Thurman, Choctaw Nation; Cavanal, Choctaw Nation; Roseville, Logan County (Ark.); Choteau, Cherokee Nation; Siloam Springs, Benton County (Ark.); Norman, (Okla.); Alma, Crawford County (Ark.); Stonewall, Chickasaw Nation; Woodford, Potawatomi Nation; Clarksville, Red River County (Texas)

Language

English

Identifier

MS.000962, Box 41, Folder 1, Item 13

Resource Type

Text

Collection

United States Western District Court of Arkansas records, MS.000962

Publisher

Arkansas State Archives

Contributing Entity

Arkansas State Archives

Recommended Citation

Item 41_01_13, United States Western District Court of Arkansas records, Arkansas State Archives, Little Rock, Arkansas.

Rights

Use and reproduction of images held by the Arkansas State Archives without prior written permission is prohibited. For information on reproducing images held by the Arkansas State Archives, please call 501-682-6900 or email at state.archives@arkansas.gov.

Disciplines

United States History

Preview

image preview

Files

Download

Download Full Text (6.7 MB)

1889 October 29: Voucher, of compensation to witnesses; Columbus Phipps, Robert Paris, John Carey, Stephen Carey, Robert Sanders, Lewis Sanders, Mary E. Lawson, David B. Sparks, John W. Morton, Charles M. Cooke, Tony Miller, Patrick Fryman, Thomas C. Humphrey, Alfred H. Boles, John W. Yoes, Columbus C. Ayers, Sparrow Sulcer, John T. Quinby, Edward Sloan, David Bucket, Ned Babb, Pete C. Suagee, John Snell, George Sutton, John Lee, Jasper Holloway, Toney Mouse, Nichols Clay, Lafayette Garland, James Butter, George Cunnigan, Isaac Mode, John Holloway, Samuel Melton, George W. Watson, Robert Q. Grant, Calvin Lee, Fred Payne, Charles M. Vaughn, John Slater, Sterling P. McLaughlin, Elizabeth Brashears, William Clardy, Matthew Perrin, Joseph N. Pepper, Philip Cyrus, Charles H. Miller, Mack Giles, Gabe James, William Love, Alexander Franklin, Robert Johnson, Ellis Underwood, Sam Blue, Emanuel Williams, Thomas McColgan, Walter Vannoy, Bynum Colbert, Milton Dailey, William Clark, James Adkins, William Looning, William Robinson, Abe Barnhill, Orville B. Thompson, Charles Burns, Mose Catcher, James Still, Frank Perry, Hardy Perry, James H. Mershon, James C. Chaney, Noah McGill, Ben Dillard, Alexander Miller, Albert Kemp, Robert F. Hinson, John Brown, John Compton, Thomas Barnes, Emmett Flynn, Henry E. Temple, William J. Temple, Wesley Hathcock, Alford W. Gatlin, Thomas G. Harris, William Ladd, Marion Davis, George Black, William Black, Sarah Mode, Isaac Mode, Repsey B. Cox, James Porter, George O. Hancock, George O. Hancock, Job Smith, Martha E. Smith, Sauce Childers, Franz Respberry, Scott Gentry, Henry Childers, Andrew Chisholm, Annie Cox, John Hagee, Lasley Love, Wallace McNae, David Barnwell, David v. Rusk, Thomas Perryman, William Querry, William King, Mary King, James A. Turnwell, William McKin, Lawrence Miller, Bruce Miller, Henry Valkerding, Thomas Clark, Sam Childers, Eli D. Gray, John Salmon, Albert Gaskill, George Graper, George Tolleson, William McKenzie, Mack Campbell, Henry Cook, George Burton, James T. Devany, William Hamilton, John W. Breedlove, Sam Scott, William Cole, Edmon Harry, Monday Cat, Sallie Hamilton, John H. Brown, Rube Rummells, Benjamin Simmons, Oscar F. Adair, Frank Roark, Nathaniel Watkins, Asa Hargraves, Ed Mason, Mart S. Beaty, Mary E. Brown, Mary S. Beaty, Samuel C. Brown, Preston Marion, Frank J. Bryant, Benjamin Richmond, Thomas Stover, Jesse Brown, George H. Ray, James Hardie, Laura Landers, John Landers, Dee Rummelle, witnesses; for compensation to Petit jurors; John Wickersham, Reuben Whitmore, William Vogel, Rolin Crawford, Robert B. Boyd, James A. Peters, William J. Seamans, George W. Kersey, Alexander Parker, Harvey Nifong, Elbert A. Ellis, Wilson Broyles, Morton W. Peach, James R. Blount, James P. Watson, Wiley W. Earley, Starling M. Smith, James M. Dorse, Ben Williams, Bernard Uptmore, Martin Bridges, Wilson McKinney, Alfred Casey, Richard W. Hodnett, William J. Proctor, Leonidas S. Appleby, Robert Whiting, Algernon S. Cabell, Owens Miller, Alfred Lax, David Jacobs, Alonzo Benton, Charles Burns, Hance Owens, Isaac Quinn, Henry St. Clair, Charles Speaker, John P. Stewart, William T. Rye, William J. Weaver, Lewis N. Faucher, James P. Mack, David H. Creekman, Seth Spangler, Robert A. Griffin, John W. Moore, Henry C. Martin, Jefferson Rowell, Richard Turner, Matthias Ault, Alvah G. West, John Swain, Pleasant Seals, George Bill, Benjamin A. Sanders, Hezekiah McKeedy, Benjamin Frazier, Isaac Quinn, Charles Burns, W.J. Weaver, James R. Blunt, Starling M. Smith, petit jurors

Share

COinS