Creator

Date Original

1891 May 04-July 02

Physical Description

Document

Geographical Area

Fort Smith, Sebastian County (Ark.); Farmer, Scott County (Ark.); Enterprise, Fulton County (Ark.); West Fork, Washington County (Ark.); Booneville, Logan County (Ark.); Cedarville, Crawford County (Ark.); Stanton, Prairie County (Ark.); Cove, Polk County (Ark.); Fayetteville, Washington County (Ark.); Boles, Scott County (Ark); Dallas, Polk County (Ark.); Fallsville, Newton County (Ark.); Bloomer, Sebastian County (Ark.); Pauline, Franklin County (Ark.); Winfield, Scott County (Ark.); Eureka Springs, Carroll County (Ark.); Neal, Sebastian County (Ark.)

Language

English

Identifier

MS.000962, Box 41, Folder 3, Item 01

Resource Type

Text

Collection

United States Western District Court of Arkansas records, MS.000962

Publisher

Arkansas State Archives

Contributing Entity

Arkansas State Archives

Recommended Citation

Item 41_03_01, United States Western District Court of Arkansas records, Arkansas State Archives, Little Rock, Arkansas.

Rights

Use and reproduction of images held by the Arkansas State Archives without prior written permission is prohibited. For information on reproducing images held by the Arkansas State Archives, please call 501-682-6900 or email at state.archives@arkansas.gov.

Disciplines

United States History

Comments

Filed 1891 July 02, Stephen Wheeler, clerk

Preview

image preview

Files

Download

Download Full Text (2.1 MB)

1891 July 02: Voucher, of compensation to petit jurors; David B. Sparks, William J. Fleming, William J. Murpy, William Vogel, George H. Lyman, John H. Krone, John H. Gill, William J. Johnston, John Matthews, Thomas C. Davis, George Sengel, Earnest Speaker, John D. Waldron, Armstrong T. Bocquin, Samuel Berry, William F. Bradley, Jerry K. McKenzie, Henry Kuper Jr., William J. Weaver, George L. Carnaham, Samuel W. Simpson, William Patterson, William J. Moling, Harvey Nifing, John T. Neal, Daniel C. Walkey, George W. Wagnon, John M. Brinson, James M. Amerson, Francis B. Kelly, Authur U. Pirtle, Sanders L. Hogan, Robert Cowan, Nathaniel B. Dearmore, William W. Eubanks, Thomas W. Deadman, Samuel J. Evans, Charles Taylor, James M. Blythe, Henderson C. Rankin, James Smith, Green Parrott, Joseph Boatwright, Aristidies B. Pinson, Solomon M. Hobbs, John D. Casey, Elijah C. Linly, Fielden Tibbitts, Ben Brent, Thomas W. Budd, William N. Comets, Robert Henderson, William H. Lewis, Wiley May, Andrew Warren, Thomas D. Morris, Benjamin A. Peck, Alex Parker, Frederick Stoppleman, John M. Taylor, Joshphus S. Upton, H. Julius Miller, Ernest Speaker, James A. Johnson, Oswald Elliy, Malcolm M. McEachin, Micah Clark, Albert Bruce, jurors; R.B. Creekman, S.A. Williams, witness of signatures; Stephen Wheeler, clerk; Jacob Yoes, marshal; I.M. Dodge, deputy clerk

Share

COinS