Creator

Date Original

1890 July 01-September 24

Physical Description

Document

Geographical Area

Fort Smith, Sebastian County (Ark.); Yardelle, Newton County (Ark.); Mount Judea, Newton County (Ark.); Grant, Montgomery County (Ark.); Eureka Springs, Carroll County (Ark.); Auburn, Sebastian County (Ark.); Uniontown, Crawford County (Ark.); Cecil, Franklin County (Ark.); Graphic, Crawford County (Ark.); Springdale, Washington County (Ark.); Huntington, Sebastian County (Ark.); Van Buren, Crawford County (Ark.); Bloomer, Sebastian County (Ark.); Burnsville, Sebastian County (Ark.); Mulberry, Crawford County (Ark.); Batavia, Scott County (Ark.); Mossville, Newton County (Ark.); Ozone, Johnson County (Ark.); Drake's Creek, Madison County (Ark.); Mount Parthenon, Newton County (Ark.); Dardanelle, Polk County (Ark.); Paris, Logan County (Ark.); Prairie Grove, Washington County (Ark.)

Language

English

Identifier

MS.000962, Box 41, Folder 2, Item 16

Resource Type

Text

Collection

United States Western District Court of Arkansas records, MS.000962

Publisher

Arkansas State Archives

Contributing Entity

Arkansas State Archives

Recommended Citation

Item 41_02_16, United States Western District Court of Arkansas records, Arkansas State Archives, Little Rock, Arkansas.

Rights

Use and reproduction of images held by the Arkansas State Archives without prior written permission is prohibited. For information on reproducing images held by the Arkansas State Archives, please call 501-682-6900 or email at state.archives@arkansas.gov.

Disciplines

United States History

Preview

image preview

Files

Download

Download Full Text (2.7 MB)

1890 September 24: Voucher, of compensation to grand jurors; James Mitchell, Earnest Pope, Hiram Chism, Henry Simpson, Frank Parke, Granville Hornback, Patrick M. Connell, William Vogle, Robert Green, J. Herman Krone, Thomas Ulmer, Ed Botsphus, William H. Paterson, Isaiah Bruce, James Williamson, Ellen E. Goddard, Abe Walker, Robert H. Adair, grand jurors; voucher, of compensation to petit jurors; George W. Cooper, Joseph H. Crines, George W.R. Smith, Hugh McClure, Daniel S. Alstat, Elias R. Breeden, Luther R. Berkley, Evan Creeksman, Charles W. Baker, William F. Clift, Allen D. Chandler, James D. Albaugh, George H. Carson, Franklin W. Dunn, David Conlson, Fielding Guthrie, Jeremiah J. Haynes, John M. Robinson, William Logue, Robert Henderson, Nathan Jackson, Edward Thompson, James C. Wilkerson, Martin Bridges, Fred I. Dean, Alex May, Eugene A. Seeley, George W. Gunder, James Turner, John Armstrong, Landon Sutton, Porter A. Sowage, Robert Lecky, Samuel Lawrence, William F. Ward, Ed McDaniel, John Kuhney, Anderson Rogers, Jesse Duke, Frank Kane, William Holmes, John P. Franklin, George B. Needles, Jack Reynolds, Henry St. Clair, Henry Williams, Anton Schuster, William A. Hays, George W. Hancock, John S. Bastick, William H. Jacobs, John H. Bloomberg, Robert Henderson, Jarris L. Barker, John G. Whiting, petit jurors; Stephen Wheeler, clerk; I.M. Dodge, deputy clerk

Share

COinS